Zastosowanie robotyki w produkcji i przemyśle stale się rozwija, rozszerza i ewoluuje w szybkim tempie. Według ostatnich badań, rynek robotyki przemysłowej rósł co roku dwucyfrowo od 2012 r. I będzie kontynuował ten wzrost co najmniej do 2021 r. Głównymi czynnikami są chęć poprawy jakości i zwiększenia produktywności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów, a także zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, jednocześnie odpowiadając na brak dostępnych wykwalifikowanych pracowników. Spadające ceny i rosnące możliwości robotów przemysłowych mają również pozytywny wpływ. Oto kilka trendów, które można obserwować w 2020 roku.
IIoT
Minęło nieco ponad dwie dekady, odkąd zaczęliśmy omawiać „Industrial Internet of Things”. W ciągu tych dwóch dekad IIoT ugruntowało swoją pozycję i nadal szybko się rozwija. Obecnie malejący koszt technologii czujników, łączących robotykę i maszyny z oprogramowaniem analitycznym, pomaga w rozwijaniu rozszerzonej integracji technologii. Większa łączność zwiększa precyzję, elastyczność i wydajność linii produkcyjnej dzięki widoczności maszyny, analizie danych i lepszej konserwacji predykcyjnej.
Przemysł 4.0
Ponieważ coraz więcej robotów w hali produkcyjnej jest połączonych za pomocą czujników, a ich dane są analizowane, producenci mogą przejść na wyższy poziom zrozumienia swojej produkcji i łańcucha dostaw. Głębsze zrozumienie łańcucha wartości pomaga utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku globalnym dzięki sile inicjatyw odchudzonych, ograniczeniu przestojów i inwestycjom w wydajność sprzętu.
Podczas gdy pierwsi użytkownicy Przemysłu 4.0 zauważyli znaczny wzrost produktywności w połączeniu z aż 30% spadkiem kosztów utrzymania, nie wszyscy są jeszcze na pokładzie z przyjęciem Przemysłu 4.0. W rzeczywistości, według badań, przemysł wytwórczy pozostaje znacznie w tyle za branżami, takimi jak opieka zdrowotna, finanse i handel detaliczny, jeśli chodzi o liczbę firm wdrażających silną strategię transformacji cyfrowej.
Wejście Automatyki na mniejsze rynki
Chociaż wprowadzenie robotyki do istniejącego zakładu może być kosztowne (robotyka i jej urządzenia peryferyjne często przekraczają 400 000 PLN), nie są już zarezerwowane dla dużych firm. Mali i średni producenci badają obecnie, w jaki sposób robotyka może ulepszyć ich produkcję, często korzystając z lokalnych inicjatyw rozwojowych, takich jak agencje pracy robotów, obsługiwane przez firmę DBR77. Ten program pomaga producentom zrozumieć, jak zidentyfikować, opracować i wdrożyć plan dodawania technologii robotycznej do ich istniejących operacji oraz w jaki sposób mogą najlepiej skorzystać na dodaniu tego rodzaju zmiany.
Mali i średni producenci odkrywają wiele zalet tego typu inwestycji, w tym poprawę bezpieczeństwa swoich obiektów, zwiększoną kontrolę jakości i większe zadowolenie klientów dzięki szybszej i bardziej wydajnej produkcji. Sektor produkcji robotyki od dziesięcioleci stale się rozwija. Będzie to kluczowy trend na wiele lat, dający możliwość zmiany przyszłości produkcji na wiele różnych i nieoczekiwanych sposobów.
Roboty współpracujące
Roboty współpracujące, znane również jako Coboty, są zaprojektowane tak, aby mogły bezpiecznie pracować obok ludzi bez potrzeby stosowania barier ochronnych. Zazwyczaj Coboty są projektowane z zaawansowanymi czujnikami i oprogramowaniem, które pozwalają im wykrywać i dostosowywać się do każdego wtargnięcia człowieka do ich przestrzeni roboczej, co pozwala tym aplikacją na unikanie ludzkich współpracowników poprzez automatyczne zatrzymywanie ich ruchu w razie potrzeby.
Roboty współpracujące są wykorzystywane do wykonywania monotonnych, żmudnych lub powtarzalnych zadań, pozostawiając pracowników dostępnymi do zadań o większej wartości dodanej. Szacuje się, że znaczny wzrost w tej dziedzinie robotyki, przy wzroście liczby zainstalowanych jednostek z 10 000-20 000 w 2017 r. Do szacunkowego zapotrzebowania 100 000 w 2020 r.