Adobestock 169440748 1030x687

Zapewne większość z nas słyszała o oprogramowaniu jako usłudze (SaaS), a może nawet o platformie jako usłudze (PaaS). Celem wdrożeń typu „as a Service” jest demokratyzacja technologii przy jednoczesnym obniżeniu bariery wejścia dla firm, zarówno dużych, jak i małych.

Filozofia „as a Service” staje się coraz bardziej powszechna w dzisiejszym środowisku pracy i rozprzestrzenia się na nowe aspekty pracy. Jednym z nowych obszarów jest rozwój RaaS, czyli „robotyki jako usługi”.

RaaS wykorzystuje możliwości robotyki i eliminuje początkowe koszty typowych kosztownych aktualizacji automatyzacji. RaaS to oparty na chmurze system „wynajmu robotów”, który umożliwia użytkownikom korzystanie z potrzebnych im funkcji, uaktualnianie lub obniżanie poziomu systemów w miarę zmieniających się wymagań oraz instalowanie robotyki bez konieczności posiadania infrastruktury wymaganej przez bardziej tradycyjne wdrożenia robotyki. RaaS działa wykorzystując zrobotyzowany sprzęt na miejscu z programowaniem i automatyzacją w chmurze, umożliwiając użytkownikom dostarczanie energii, szkolenie robota i rozpoczęcie korzystania z niego. Ta funkcja umożliwia użytkownikom szybkie buforowanie produkcji, a także zmniejsza początkowe koszty instalacji robota.

Zazwyczaj instalacja robota wymaga dużej mocy obliczeniowej, odpowiednich narzędzi oraz eksperckiej wiedzy. Oparty na chmurze system robotyczny RaaS usuwa wiele wstępnych wymagań, ponieważ moc obliczeniowa i wiedza są już ustalone u dostawcy usług. Co istotne, posiadanie ustalonego systemu sterowania i infrastruktury kontrolnej znacznie zmniejsza początkowe koszty ponoszone przez użytkownika.

Dodatkowo, gdy zmieniają się wymagania, system można w razie potrzeby aktualizować lub obniżać. Dzięki temu „niepotrzebne” roboty nie zajmują bardzo potrzebnych zasobów, takich jak miejsce na podłodze, energia elektryczna i moc obliczeniowa. Zamiast zmieniać przeznaczenie „niepotrzebnego” robota do zadania, do którego może, ale nie musi, być odpowiedni, można wprowadzić nowego robota dopasowanego do konkretnego zadania i tym samym rozpocząć produkcję, podczas gdy stary robot jest zwracany dostawcy usług.

Usługę RaaS można zastosować w przypadku:

  • Bezpieczeństwa budynków: Posiadanie robotów nadzorujących budynki może przynieść oszczędności do 65% w porównaniu z tradycyjnymi ludzkimi patrolami. Ponadto dane zbierane przez roboty są przekazywane z powrotem do algorytmów sztucznej inteligencji, które mogą znaleźć spostrzeżenia oraz pomogą ulepszyć systemy bezpieczeństwa.
  • Operacji magazynowych: Podczas sezonowego popytu często mierzymy się z sytuacją braku pracowników. Operatorzy magazynów stoją przed niemałym wyzwaniem, aby znaleźć wystarczającą liczbę pracowników. Dzięki systemowi RaaS te sezonowe niedobory siły roboczej można złagodzić bez konieczności płacenia za pełnowartościowy system, który w swoich założeniach byłby potrzebny wyłącznie w określonym czasie w skali roku (sezonowo).

Istnieje wiele innych przykładów rynków przygotowanych do wdrożeń RaaS, ponieważ zmniejszenie zasobów sprawia, że ​​systemy te są łatwiej dostępne dla firm. Jeśli chcesz zwiększyć produktywność w swoim przedsiębiorstwie lub zmniejszyć ryzyko pracy, ale zawsze uważałeś, że roboty są poza twoim zakresem cenowym, RaaS może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Istota RaaS polega na tym, że nie płacimy za robota, a za efekt jego pracy.