Kierowany przez NASA JPL zespół CoSTAR weźmie udział w finale SubT w tym tygodniu, aby zademonstrować autonomię grupy robotów w serii testów w ekstremalnych środowiskach.
Osiem zespołów składających się z dziesiątek robotów z ponad 30 instytucji, w tym NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, zbierze się w dawnej kopalni wapienia w Kentucky od 21 do 24 września, aby wziąć udział w szeregu złożonych podziemnych scenariuszy. Cel: zademonstrować najnowocześniejsze możliwości autonomii robotów i rywalizować o szansę wygrania 2 milionów dolarów.
Sponsorowane przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony ( DARPA ) wydarzenie jest ostatnim konkursem w Subterranean, czyli SubT , Challenge, który rozpoczął się trzy lata temu i przyciąga inżynierów z całego świata. Wyzwanie ma na celu opracowanie autonomicznych rozwiązań robotycznych dla służb ratowniczych, oddelegowanych do pracy w warunkach, w których GPS i bezpośrednia komunikacja są niedostępne.
Technologie opracowane na potrzeby SubT Challenge i eksploracji ekstremalnych środowisk na Ziemi mają również bezpośrednie zastosowanie w eksploracji kosmosu. Kierowany przez JPL Team CoSTAR (Collaborative SubTerranean Autonomous Robots) zademonstruje swoją kolekcję robotów prowadzących, chodzących i latających, które za jakiś czas będą mogły zostać wykorzystane do eksploracji ekstremalnych terenów na powierzchni, jak również wewnątrz jaskiń i rur lawowych bez pomocy człowieka.
W skład 60-osobowego zespołu wchodzą inżynierowie z Caltech , Massachusetts Institute of Technology ( MIT ), Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego w Lulea oraz kilku partnerów branżowych.
„Naszym celem w SubT nie jest konkurencja. Jest to raczej niesamowita okazja, aby przyspieszyć rozwój technologii i rozwinąć nowe możliwości autonomii i sztucznej inteligencji dla NASA i dla dobra ludzkości” – powiedział Ali Agha, robotyk JPL i główny badacz zespołu CoSTAR. „W szczególności, jeśli chodzi o poszukiwanie przez NASA życia poza Ziemią, autonomia NeBula i technologie sztucznej inteligencji, które rozwijamy biorąc udział w tym konkursie, mogą być w przyszłości wykorzystywane przez roboty, które mogą badać ekstremalne i wymagające miejsca poza Ziemią, gdzie można znaleźć znaki wymarłego i istniejącego życia”.
Wyzwanie SubT rozpoczęło się w 2018 roku i składa się z dwóch torów: ścieżki Systems i ścieżki Wirtualnej, które są podzielone na trzy subdomeny lub wydarzenia – tory tunelowe, miejskie i jaskiniowe. Podczas gdy w ramach ścieżki Wirtualnej uczestnicy koncentrują się na tworzeniu oprogramowania, które może brać udział w wydarzeniach opartych na symulacji, ścieżka Systems polega na rozwoju robotów fizycznych działających w terenie. Zespół CoSTAR dąży do opracowania rozwiązań oprogramowania AI i autonomii dla robotów fizycznych, które mogą poruszać się w trudnych i wcześniej niewidzianych środowiskach.
Team CoSTAR opiera się na różnorodnej gamie robotów, aby spełnić cele misji. Najpierw wysyłają zwiadowców robotów, aby zbadali otoczenie, a następnie wybierają podzbiór robotów, które najlepiej potrafią wspólnie spełnić ogólne cele misji w zależności od ich sposobu poruszania się.
„Ostateczny konkurs będzie szczególnie trudny, ponieważ musimy użyć robotów na kółkach, nożnych i latających, aby uzyskać dostęp do wszystkich złożonych przestrzeni, które DARPA zbuduje w konkursie. Jestem podekscytowany, zastanawiając się, jak poradzi sobie nasz bardzo zróżnicowany zespół robotów” – powiedział Joel Burdick, profesor Caltech i naukowiec JPL, który kieruje sekcją kampusu Caltech w Team CoSTAR.
Roboty będą również tworzyć mapę 3D na żywo, lokalizując obiekty reprezentujące scenariusz reagowania na katastrofy, poszukiwania i ratowania, takie jak manekiny (symulujące ludzi, którzy przeżyli), telefony komórkowe i plecaki rozmieszczone na dużym terenie.
„Nasz udział w tym ekscytującym przedsięwzięciu pomaga w realizacji jednego z głównych celów Centrum Systemów Autonomicznych i Technologii ( CAST ) firmy Caltech : opracowywania robotów, które mogą pomóc w znajdowaniu i ratowaniu ludzi w przyszłych katastrofach” — powiedział Burdick.
Obecne będą również artefakty specyficzne dla środowiska, takie jak źródło emitujące dwutlenek węgla, które imituje wyciek gazu w środowisku miejskim lub hełm, który wskazuje na obecność człowieka w pobliżu. Zespół robotów musi działać autonomicznie, w większości przypadków, bez lub z ograniczonym kontaktem radiowym z ludzkim przełożonym, a misja musi zostać zakończona w ciągu godziny. Im więcej obiektów mogą obejść, precyzyjnie zlokalizować i zidentyfikować, tym więcej zdobywają punktów.
Relacja video z konkursów jest dostępna tutaj: https://www.subtchallenge.com/SubTv.html
Źródło:
https://www.jpl.nasa.gov/news/nasa-robots-compete-in-darpas-subterranean-challenge-final