Automatyzacja magazynowa, która dzieje się na naszych oczach jest efektem ciągłego wzrostu liczby zamówień. Branża łańcucha dostaw zwiększyła wysiłki w zakresie automatyzacji magazynów, biorąc pod uwagę znaczny wzrostu rynku e-commerce i niedobory siły roboczej. Oprócz rozwiązań takich jak wybieranie głosowe czy egzoszkielety, które usprawniają ludzką pracę, roboty mobilne okazują się najbardziej efektywnym rozwiązaniem zwiększającym produktywność w sektorze magazynowym.
Według ABI Research, globalnej firmy doradczej zajmującej się rynkiem technologicznym, światowe dostawy robotów mobilnych w magazynach będą miały złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) wynoszącą prawie 40% w latach 2021-2030 i przekroczą 500 000 globalnych wysyłek w 2030 r.
„Technologie zwiększające produktywność mogą osiągnąć znacznie większy zwrot z inwestycji, jeśli są prawidłowo połączone z innymi technologiami. Na przykład, łącząc dane śledzenia lokalizacji z rozwiązaniem głosowym, magazyny korzystające z platformy Warehouse Execution System (WES) mogą zoptymalizować przepływy pracy, minimalizując przebytą odległość w oparciu o to, gdzie znajduje się pracownik „- mówi Adhish Luitel, analityk branżowy z działu zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki w ABI Research.
Oprócz robotyki mobilnej, rozwój rozwiązań takich jak AS/RS (Automatyczne systemy magazynowania i pobierania) również cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tworzona przez innowatorów, takich jak Swisslog, Bastian Solutions i Körber, globalna branża AS/RS ma być wyceniana na ponad 18 mld USD do 2030 r., przy wzroście rok do roku o 9% w latach 2021-2030.
AS/RS składa się z różnych sterowanych komputerowo systemów do automatycznego umieszczania i pobierania ładunków z określonych miejsc składowania, idealnych do przenoszenia dużych ilości ładunków do i z magazynu. Ta tendencja wynika z tego, że w ciągu ostatniego roku sektor logistyczny doświadczył ogromnej liczby zamówień. Wolumen wysyłanych paczek na całym świecie w 2020 r. to w przybliżeniu 95 miliardów sztuk. Analitycy szacują, że ta liczba podwoi się do 2026 r., osiągając 14% wzrost CAGR w latach 2020-2026.
„Ponieważ przejście w kierunku robotyki następuje w magazynach obsługujących mnóstwo zleceń, ręczne przepływy pracy mogą być zautomatyzowane, a przepływy pracy, które tradycyjnie były wykonywane przez wysoce wyspecjalizowane i nieelastyczne maszyny, mogą wkrótce zostać przeprowadzone przez roboty, które można elastycznie programować i przestawiać zgodnie z obecnymi potrzebami” – podsumowuje Luitel.
Wyniki te pochodzą z raportu „Smart Warehousing” firmy ABI Research na temat danych rynkowych.